Religie ach religie

Kilka lat temu zdecydowaliśmy, aby podczas ceremonii nie używać żadnych, konkretnych symboli religijnych. Zdarzały się sytuacje, że komuś bardzo przeszkadzała figurka buddy, krzyżyk, symbol na koszulce, albo litery w nieznanym języku.. 
 
Zdarzały się przypadki, że ktoś będąc niegdyś zagorzałym wyznawcą jakiejś konkretnej wiary, w pewnym okresie życia stwierdził, że został oszukany i postanowił poświęcić swoje życie, by walczyć z tym w co niegdyś tak bardzo wierzył.. Nie zauważył nawet, że przeszedł z jednej strony barykady na drugą.. 
 

 
Zdarzały się także śmieszne sytuacje, gdy ktoś ustawiał wokół materaca figurki i obrazki swoich bogów, mistrzów, zwierząt mocy, bądź formacje kamieni w takiej ilości, że gdy podczas ceremonii trzeba było wstać do toalety była to przeprawa przez istny tor przeszkód, która czasem kończyła się hałaśliwą wywrotką..
 
Przed ceremonią dajemy instrukcje by usiąść w kręgu z akceptacją, szacunkiem i miłością, spojrzeć na świat z odrobiną dystansu i zrozumieniem, że wszystko jest w najlepszym porządku i wziąć pod uwagę fakt, że to tylko niespokojny umysł czasem dostaje bzika na widok jakiegoś konkretnego koloru, zupełnie jak byk na widok czerwonej płachty..
 
 
Dziś na ołtarzyku ceremonialnym mamy jedynie świeczkę i kubek, choć i to czasami wzbudza podejrzenia.. ???
 
Przygotowując się na spotkanie z ayahuaską polecamy, by dać uczciwą szansę temu doświadczeniu, przeżyć je z otwartym, czystym umysłem. Być może dla wielu to będzie bardzo trudne, dla niektórych wręcz niemożliwe, ale właśnie po to się tu spotykamy i dzielimy doświadczeniem ku lepszemu zrozumieniu siebie.
 
Choć zalecenia są proste, by np. ubrać na ceremonię jasne, luźne ubranie, czasem zdarzają się osoby, które przyjeżdżają ubrane na czarno. Niektórym wydaje się, że białe ubranie jest sekciarskie, albo chodzi nam o jakieś czary mary. Nic bardziej mylnego! Dobrze nam się pracuje w grupie, gdzie podczas ceremonii przy tak niewielkiej ilości światła możemy się wzajemnie widzieć, czuć dobrze i zapewnić wszystkim maksymalne bezpieczeństwo. To jednak wymaga odrobiny szacunku dla zaleceń organizatorów, szczególnie, iż są tak proste i jest ich tak niewiele. 
 
Choć ceremonie nie są bezpośrednio związane z żadnym konkretnym wyznaniem, czy filozofią prowadzimy je z pełnym szacunkiem i akceptacją dla wszystkich bez względu na przynależność religijną. Przystępując w ten sposób do spotkania z medycyną dżungli mamy możliwość ofiarować sobie doświadczenie jedności, bez uprzedzeń i potrzeby ciągłej walki..  
 
wdech //.\\ wydech 🙂 <3 
 
Goenka