Filmy skłaniające do refleksji:

Przez ostatnie lata pracy z medycyną nasz gust zarówno muzyczny jak i filmowy uległ zmianie. Dziś wybieramy i polecamy dzieła które zrobiły na nas wrażenie. Przedstawiamy listę z linkami do niektórych filmów (gdyż nie wszystkie są dostępne online). Kolejność wymienionych filmów jest przypadkowa. Jeśli znasz równie ciekawe kino i chciałbyś się z nami podzielić napisz do nas. Będziemy je na bieżąco aktualizować.


  1.  Matrix (wszystkie trzy części) .

Ten film wciąż odkrywam na nowo. Jako alegoria niesie ze sobą bardzo głębokie przesłanie, a dzięki efektom specjalnym z holywoodzkim rozmachem trafił na ekrany kin całego świata. Wielu ludzi zauważa, że film ten jest czymś więcej niż tylko strzelaniną science fiction. Numer pokoju w którym zaczyna się film, oraz w którym następuje transformacja głównego bohatera, tytuł książki w której trzyma dyskietkę, imiona postaci, budynków i wiele wiele innych symboli aż prosi się o odkrycie. W sieci można znaleźć mnóstwo interpretacji:

2.  Człowiek z Ziemi / The Man from Earth (2007)

Film niskobudżetowy, bez efektów specjalnych, występuje w nim tylko kilku aktorów, a całość dzieje się w jednym pomieszczeniu.. Niby nuda, ale ale ale.. jeśli obejrzysz pierwsze 9 minut zacznie się bardzo ciekawie!

Taka ciekawostka: w pewnym momencie filmu główny bohater użył utworu Bethoweena 7 symfonii, o którym przed laty mówił Bashar: https://www.youtube.com/watch?v=wa508BqaEyg   

3. K-PAX

Arcydzieło kina. Kosmita w ciele człowieka zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym zaskakuje lekarza i zmienia życia wszystkich napotkanych ludzi.

4. Joshua (2002)

W małym miasteczku pojawia się nieznajomy mężczyzna. Gdy swoją dobrocią i mądrością zmienia życia jego mieszkańców, zaczynają dziać się cuda..

Cały film tutaj: https://gloria.tv/video/hnsgCUk2VbBa4VMPVBKV7VsY9

5.  Trzynaste Piętro / The 13th Floor 

Czy to możliwe aby świat w którym żyjemy był tylko komputerową symulacją?

Cały film tutaj: https://www.cda.pl/video/152697d6

6. Znachor 1981

Polski film o uzdrowicielu, który stracił pamięć tego kim jest, ale nie zapomniał jak leczyć. Wzruszające i mądre stare polskie kino.

Cały film tutaj : https://www.cda.pl/video/316546767

7. Między Niebem a Piekłem / What Dreams May Come 

Czyżby nasza rzeczywistość, życie i świat w którym żyjemy były jedynie projekcją naszego umysłu? Co jeśli piekło i niebo to tu i teraz w nieskończonym tańcu obecnej chwili? Co jeśli wszystko naprawdę zależy od nas samych?

Cały film tutaj: https://www.cda.pl/video/1349516e6

8. Dr. Strange (2016)

Film z gatunku fantasy w ciekawy sposób pokazuje, że nasza rzeczywistość może być zupełnie inna niż nam się wydaje.

9. Baraka.  

Arcydzieło kina światowego. Reżyser przekazuje treści bez użycia słów. Film zabiera nas w medytacyjną podróż za pomocą jedynie dźwięku i obrazu.

10. Atlas Chmur / Cloud Atlas (2012)

Czyżby nasze obecne czyny miały wpływ na przeszłość i przyszłość?

11. Interstellar (2014)

Czym jest czas, przestrzeń i materia.. i co się z nimi stanie, gdy zdecydujemy się przekroczyć horyzont zdarzeń?

12. Odyseja Kosmiczna 2001 / 2001 A Space Odyssey 

„2001: Odyseja kosmiczna” to wyprawa w krainę jutra, mapa ludzkiego przeznaczenia, droga do nieskończoności i fascynująca opowieść o starciu człowieka z maszyną – arcydzieło sztuki filmowej, które wyróżniono Oscarem za efekty specjalne. Inspiracją scenariusza była powieść Arthura C. Clarke’a. Na jej podstawie Stanley Kubrick zrealizował film, który od lat niezmiennie fascynuje nowe pokolenia widzów. Najpierw zabiera nas w zamierzchłą przeszłość, gdy na Ziemi żyli przodkowie człowieka. Następnie – dzięki jednemu z najgenialniejszych trików w historii kina – przeskakuje całe tysiąclecia i przenosi widza w skolonizowaną przestrzeń kosmiczną. W finale z kolei przerzuca jednego z bohaterów, astronautę Bowmana (Keir Dullea), w niezbadane rejony kosmosu, realizując tym razem nasze marzenia o nieśmiertelności. „Otwórz właz, HAL” i wyrusz w podróż niepodobną do innych, a dane Ci będzie poznać najgłębiej skrywane tajemnice wszechświata.

Ciekawe fakty: podczas premiery wiele osób wyszło z kina w trakcie seansu, gdyż w tamtych czasach nie rozumiano takiego kina i burzyło ono ówczesne koncepcje religijno filozoficzne. Zdjęcia Ziemi z kosmosu zostały przedstawione przed pierwszym lotem w kosmos, a więc zanim jeszcze ludzkość poznała ten widok.

No i kluczowe pytanie: Co symbolizuje tajemniczy monolit?

13. Siła spokoju / Peaceful Warrior

Bardzo wzruszający i pouczający film przypominający, że każdy z nas może się zagubić, ale gdy przysłowiowego kopa od życia potraktujemy jako lekcję i z zaufaniem odnajdziemy prawdziwy jego sens. Mamy tutaj do czynienia z najbardziej esencjonalnymi mądrościami Zen i wschodnich systemów rozwoju osobistego takimi jak: „istnieje tylko tu i teraz„, „nie ma zwyczajnych chwil – każdy moment jest wyjątkowy i zawsze dzieje się coś unikalnego„, „nie możesz być lepszy od nikogo i jednocześnie nie możesz być gorszy„, oraz „liczy się wędrówka a nie tylko jej cel„.

Cały film tutaj: https://www.cda.pl/video/1604377cc

14. Revolver (2005)

Nie daj się zwieść na gangsterską otoczkę filmu. Tu akcja toczy się w umyśle bohatera i pokazuje absurdalne podszepty „ego”. Kim są (lub co reprezentują) dwaj jego kompani, którzy w mistrzowski sposób udzielają wskazówek?

Cały film tutaj: https://www.cda.pl/video/1415977c0

15. Avatar (2009)

Film pokazuje symbiozę między planetą i jej mieszkańcami. Tytułowy Avatar pokazuje możliwość technologii transferu świadomości do innego ciała.

Cały film tutaj : https://www.cda.pl/video/51463751

16. Źródło / The Fountain (2006) 

Mężczyzna, pragnąc zatrzymać przy sobie ukochaną osobę, poszukuje Drzewa Życia.

Cały film: https://www.cda.pl/video/485540cb

17. Zagadka Powdera / Powder (1995) 

„Jesteś częścią absolutnie każdego i wszystkiego..”

Cały film: http://ebd.cda.pl/300×188/88603145

18. Nasz Dom / Nosso Lar 

Egoistyczny lekarz, dr Andre Luiz, umiera w wyniku ciężkiej choroby i budzi się w innej rzeczywistości, zwanej „Umbral”, będącej rodzajem czyśćca. Po bolesnych przeżyciach zaczyna żałować swojego postępowania, prosząc Boga o wybaczenie i pomoc, dzięki czemu trafia do duchowego miasta zwanego „Nasz Dom”.

19. Incepcja / Inception

Czy zdażył Ci się kiedyś świadomy sen? Film jest ciekawą lekturą dla osób które zgłębiają tematykę podróży sennych.

20. Oni żyją / They live  (1988)

Samotny wędrowiec odkrywa, że światem rządzą istoty które rozpoznać można za pomocą specjalnych okularów.

Cały film: https://www.cda.pl/video/3775018e5

21. Kung Fu Szał (Kung Fu Hustle)

Na pierwszy rzut oka film karate przepełniony efektami specjalnymi rodem fantasy. Głębiej jednak kryje się przesłanie..

Oto historia głównego bohatera, który przez pozorne błędy (na początku gra postać negatywną) dochodzi do sytuacji w której pada pod ciosami „Bestii” i rodzi się ponownie jako wybraniec. Możemy sami zdecydować, czy symbolika zawarta w scenach przeobrażenia larwy motyla, czy Buddy podczas wzniesienia się w przestworza jest przypadkowa. Z nauk wielkich mistrzów płynie nauka by zło dobrem zwyciężać, by obdarowywać tych którzy nam zabierają. Zwróćmy więc uwagę na 58-tą minutę filmu. Co tak naprawdę tam się wydarza? Czym  było to podarowanie głównemu bohaterowi lizaka przez rabowaną dziewczynę i butelki wody przez odpędzanego chłopaka. Co takie uczynki potrafią zrobić z naszym życiem. W ostatnich minutach filmu, trudno powstrzymać łzy, gdy dwoje ludzi patrzy na siebie oczami miłości i odsłania się prawdziwe oblicze człowieka.

Ostatnia scena z książkami przypomina, że a życie jest wspaniałą przygodą. Wciąż zaskakuje na nowo obfitością nieskończonych możliwości..

Cały film: https://www.cda.pl/video/1439014fc?wersja=720p

https://www.cda.pl/video/1439014fc?wersja=720p

22. Chata (ang. The Shack) 2017

Mack jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga wspaniałych dzieci.  Kilka lat po tragicznym zdarzeniu w którym zostaje porwana jego córka otrzymuje tajemniczy list z zaproszeniem do leśnej chaty. List wydaje się pochodzić od samego Boga. Pełen wątpliwości i obaw Mack decyduje się na spotkanie z nieznanym, które okaże się być niezwykłym doświadczeniem pozwalającym zrozumieć sens rodzinnej tragedii i zupełnie inaczej spojrzeć na życie i świat.

Miłego oglądania!

/Metsa Yoi & Inin Yaka 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *