VIDEO-WYKŁAD O AYAHUASCE

 

VIDEO-WYKŁAD O AYAHUASCE

Nasz przyjaciel – dr Krzysztof Kolecki, psycholog, terapeuta, seksuolog społeczny kilka lat temu zaczął rozsmakowywać się w temacie Ayahuaski oraz innych środków enteogennych. Jego studia popularnonaukowych i naukowych publikacji na te tematy zaskutkowały nieustającym zdumieniem wokół zdolności tych środków roślinnych do otwierania świadomości, wspomagania pozazmysłowych dróg zdobywania informacji o samym sobie i świecie oraz przede wszystkim ich potencjału leczniczego.

Kolecki w 3-częściowym wykładzie nagranym i  opublikowanym przez Niezależną Telewizję ze znawstwem i swadą opowiada o nowej, dziejącej się właśnie w XXI w. rewolucji w farmako-neuronaukowych badaniach nad tymi substancjami (co przez wzgląd na długoletnie zakazy podyktowane nieracjonalnymi uprzedzeniami jest faktem znamiennie pozytywnym). Przytacza teorie wyjaśniające dlaczego Ayahuasca i inne podobne jej substancje w sposób tak niezawodny zapewniają ludziom szczególny typ doświadczeń, który spełnia wszelkie definicje doświadczenia mistycznego. Mówi też o szerszym kontekście antropologiczno-etyczno-kulturowym roli enteogenów w rewolucji psychodelicznej końca lat `60 ubiegłego wieku. Omawia różne podejścia do wykorzystywania tych środków funkcjonujące w psychoterapii i nakreśla jakie stwarzają one szanse na przywracanie pacjentom well-beingu. Na koniec Podejmuje też jakże ważny temat BHP i odpowiedzialności za samego siebie podczas podróży psychodelicznych oraz roli intencji w kierowaniu tym doświadczeniem.

W następnym zaś, 3-częściowym wykładzie zrealizowanym dla Telewizji Tagen przywołuje sylwetki i najważniejsze dokonania najbardziej znanych badaczy tego tematu. Czyni to poprzez pryzmat uwypuklenia szczególnej roli kobiet w tej dziedzinie naukowej. Następnie zwraca uwagę na szczególne nauki jakich udziela i na jakie otwiera badaczy Ayahuasca, zwłaszcza w kontekście pozyskiwania wiedzy o biologii i szerszym znaczeniu istot żywych dla nas ludzi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *