AYAHUASCA W WIĘZIENIACH – NEW YORK TIMES

Czy przestępca może zmienić swoje życie?

Psychologowie z organizacji pracującej ze skazańcami osadzonymi w brazylijskich więzieniach stwierdzają : „Postrzegamy więźniów jako istoty ludzkie posiadające zdolność do zmienienia się”.

W Brazylii podaje się Ayahuascę więźniom na ich drodze do odkupienia.

09 kwietnia 2015  Jeff Roberts.

W dążeniu do złagodzenia presji na brazylijskiego systemu więziennictwa, pracownicy służby zdrowia psychicznego postanowili podać więźniom psychodeliczny wywar ayahuaskę, w nadziei, że pomoże to im w pracy z  głęboko zakorzenionymi urazami emocjonalnymi. 

Nie jest tajemnicą, że obecny system penitencjarny jest w rozsypce. Zbyt zatłoczone pomieszczenia, nadużycia pracowników, niehigieniczne warunki życia – takie środowisko niestety nie sprzyja resocjalizacji, lecz staje się zwykle maszyną dalszej przemocy, agresji i poczucia wyobcowania ze społeczeństwa. Podczas gdy niektóre więzienia oferują obecnie usługi holistyczne takie jak joga, medytacja i Reiki, organizacja interesu praw więźniów Acuda idzie o krok dalej, oferując brazylijskim więźniom realną szansę na nowe życie poprzez wykorzystanie tradycyjnego amazońskiego wywaru.

Ayahuasca jest psychoaktywnym wywarem, który łączy winorośl Amazonii (BANISTERIOPSIS CAAPI) z liśmi (Psychotria viridis), tworząc niezwykle oczyszczający, doustnie aktywny koktajl zawierający DMT. Potężny psychodelik znany jest z tego że w mistyczny sposób wywołuje niesamowitą przemianę osób spożywających wywar.

Początkowo Acuda miała problem ze znalezieniem miejsca, w którym więźniowie mogli wypić ayahuascę, ale zostało ono ostatecznie zaakceptowane przez odgałęzienie Santo Daime, brazylijskiej religii założonej w 1930 roku który łączy katolicyzm, tradycje afrykańskie, oraz trans-komunikację z duszami spopularyzowaną w XIX wieku przez Francuza znanego jako Allan Kardec. Nadzorcy w Acuda, którzy uzyskali sądowe zezwolenie, aby zabrać około 15 więźniów raz w miesiącu na ceremonię do świątyni. Twierdzą, że są świadomi ryzyka związanego z ayahuaską, powszechnie zwaną w Brazylii „Daime” lub po prostu „herbatą”. Jednocześnie, terapeuci Acuda również spożywają napar z więźniami, a także od czasu do czasu straż więzienna, którzy ochotniczo towarzyszy grupie.

Tak właśnie powinno to wyglądać” powiedział Virgílio Siqueira, 55 lat, emerytowany policjant, strażnik w kompleksie więziennym, który przyjmuje Acudę.  „To jest wspaniałe wiedzieć , że możemy siedzieć tu, w lesie, pić naszą Daime, śpiewać nasze hymny, trwać w pokoju.”

Ale w kraju, gdzie w odpowiedzi na ciągłą przemoc i zbrodnie rosną konserwatywne poglądy nie każdy jest przekonany, że ta interwencja jest w porządku.

Gdzie są masaże i terapia dla nas?” Zapytał Paulo Freitas, 48-letni menedżer w fabryce wyrobów skórzanych, którego 18-letnia córka, Naiara, studentką, została porwana, zgwałcona i zamordowana w Porto Velho w 2013 roku przez grupę mężczyzn – przestępstwo, które wstrząsnęło wielu ludzi w tej części Amazonii.

Czy  powinniśmy zapewniać skazańcom terapie, które mogą być uznane za „luksus” jest bez wątpliwości uzasadnionym pytaniem.  Jednak nie możemy ignorować faktu, że wielu przestępców może w końcu powrócić do społeczeństwa po ich przejściu. Czy chcemy patrzeć na tych ludzi jako skutek wychowania w przemocy i agresji, zwykle powtarzających na nowo swoje przestępstwa? Czy wolimy jednak podejść do nich z nowym spojrzeniem i przyjrzeć się przyczynie ich błędnych wyborów oraz dać im prawdziwą szansę głębokiej przemiany?

Jesteśmy uważani za śmieci Brazylii, ale to miejsce akceptuje nas„, powiedział Darci Altair Santos da Silva, 43, robotnik budowlany odsiaduje 13-letni wyrok za molestowanie seksualne dziecka poniżej 14. „Wiem, co zrobiłem było bardzo okrutne. Ayahuasca pomogła mi zastanowić się nad tym faktem, i uwierzyć, że pewnego dnia znajdę odkupienie „.

Źródło: The New York Times

Komentarze są wyłączone.